Choroby tarczycy
Choroby tarczycy
Choroby tarczycy

Choroby tarczycy najczęściej występują u kobiet. To nie znaczy, że mężczyźni na tarczycę nie chorują. Po prostu badania statystyczne wykazują, że nieprawidłowa gospodarka hormonu tarczycy dotyka najczęściej kobiet. Aby dowiedzieć się czy nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo należy wykonać specjalistyczne badania.

Pierwsze takie badanie możemy zrobić już nawet u lekarza pierwszego kontaktu. Zlecając badanie krwi, może on określić po zebranym wywiadzie i wynikach badań laboratoryjnych jaki jest poziom TSH. Jeżeli w wynikach wyjdzie niski poziom TSH, lub wręcz za wysoki i nadczynność albo niedoczynność tarczycy, lepiej jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. W takim przypadku nie ma na co czekać. Lekarzem, który zajmuje się tego typu schorzeniami jest lekarz endokrynolog, natomiast dziedzina wiedzy o chorobach tarczycy nazwana została tyreologią.

Po szeregu badań lekarz może wybrać dla nas odpowiednie leczenie, aby uregulować gospodarkę hormonalna w naszym organizmie. Hormony maja bardzo duży wpływ na nasze zachowanie, samopoczucie oraz metabolizm, dlatego warto zadbać o to by ich poziom był w normie. Tarczyca produkuje-tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Oprócz regulacji metabolizmu, przyspieszania przemiany materii, hormony tarczycy biorą udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej. Do zaburzeń pracy tarczycy można zaliczyć: niedoczynność tarczycy- wole niedoczynne, niedorozwój umysłowy, Hashimoto oraz nadczynność tarczycy- wole nadczynne, Choroba Gravesa-Basedowa. Nieleczone choroby tarczycy prowadzą do nowotworów, czasami udaje się je usuwać operacyjnie, po czym pacjent wraca do zdrowia. Natomiast prawidłowe funkcjonowanie tarczycy nazywane jest eutyreozą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *