Co to jest test na obecność ketonów w moczu?

Test mierzy poziom ketonów w moczu. Zwykle twoje ciało spala glukozę (cukier) dla energii. Jeśli twoje komórki nie mają wystarczającej ilości glukozy, twoje ciało spala tłuszcz zamiast energii. W ten sposób powstaje substancja o nazwie ketony, która może pojawić się we krwi i moczu. Ketony w moczu ze zbyt wysokim wynikiem,  mogą wskazywać na cukrzycową kwasicę ketonową (DKA), powikłanie cukrzycy, które może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Test na obecność ketonów w moczu może skłaniać do podjęcia leczenia, zanim wydarzy się coś złego z naszym zdrowiem i życiem.

Do czego służy test ketonowy?

Test ketonowy często służy do monitorowania osób z większym ryzykiem rozwoju ketonów w organiźmie. Należą do nich osoby z cukrzycą typu 1 lub typu 2 . Jeśli masz cukrzycę , ketony w moczu mogą oznaczać, że nie dostajesz wystarczającej ilości insuliny. Jeśli nie masz cukrzycy, możesz nadal być narażony na rozwój ketonów, jeśli:

 •  Doświadcz długotrwałych wymiotów i / lub biegunki
 •  Masz zaburzenie trawienia
 •  Weź udział w forsownych ćwiczeniach
 •  Są na diecie o bardzo niskiej zawartości węglowodanów
 •  Masz zaburzenie odżywiania
 •   Są w ciąży

Dlaczego potrzebuję ketonów w teście moczu?

Twój lekarz może zamówić keton w teście moczu, jeśli masz cukrzycę lub inne czynniki ryzyka rozwoju ketonów. Możesz również potrzebować tego testu, jeśli masz objawy kwasicy ketonowej. Obejmują one:

 •  Nudności lub wymioty
 •  Ból brzucha
 •  Zamieszanie
 •  Problemy z oddychaniem
 •  Czujesz się wyjątkowo śpiący
 •  Ludzie z cukrzycą typu 1 są bardziej narażeni na kwasicę ketonową.

Co dzieje się podczas ketonów w teście moczu?

Ketony w teście moczu można wykonać zarówno w domu, jak iw laboratorium. Jeśli w laboratorium otrzymasz instrukcje dostarczenia próbki „czystego połowu”. Metoda czyszczenia czystego zazwyczaj obejmuje następujące kroki:

Umyj ręce.
Oczyść obszar narządów płciowych za pomocą podkładki oczyszczającej. Mężczyźni powinni wytrzeć czubek swojego penisa. Kobiety powinny otworzyć swoje wargi sromowe i oczyścić je od przodu do tyłu.
Zacznij oddawać mocz do toalety.
Przenieś pojemnik do zbierania pod strumień moczu.
Zbierz co najmniej jedną uncję lub dwa moczu do pojemnika, który powinien mieć oznaczenia wskazujące ilość.
Zakończ oddawanie moczu do toalety.
Zwróć pojemnik z próbką zgodnie z instrukcjami swojego lekarza.
Jeśli wykonujesz test w domu, postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w zestawie testowym. Twój zestaw będzie zawierał paczkę pasków do testowania. Zostaniesz poinstruowany, aby dostarczyć czystą próbkę do połowu w pojemniku, jak opisano powyżej, lub umieścić pasek testowy bezpośrednio w strumieniu moczu. Porozmawiaj z lekarzem na temat konkretnych instrukcji.

Czy muszę zrobić wszystko, aby przygotować się do testu?
Być może będziesz musiał pościć (nie jeść i nie pić) przez pewien okres czasu przed zażyciem ketonów w teście moczu. Zapytaj swojego opiekuna medycznego, czy przed wykonaniem testu musisz pościć lub wykonać inny rodzaj przygotowania.

Czy istnieje ryzyko z wykonania testu?

Nie ma ryzyka związanego z ketonem w badaniu moczu.

Co oznaczają wyniki?
Twoje wyniki testu mogą być określone lub wymienione jako „małe”, „umiarkowane” lub „duże” ilości ketonów. Normalne wyniki mogą się różnić w zależności od diety, poziomu aktywności i innych czynników. Ponieważ wysoki poziom ketonów może być niebezpieczny, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, co jest dla ciebie normalne i jakie są twoje wyniki.

Czy jest coś jeszcze, co muszę wiedzieć o ketonach w teście moczu?
Zestawy do testów ketonowych są dostępne w większości aptek bez recepty. Jeśli planujesz testować ketony w domu, poproś swojego lekarza o zalecenia, który zestaw będzie dla Ciebie najlepszy. Testy moczu w domu są łatwe do wykonania i mogą zapewnić dokładne wyniki, o ile dokładnie postępujesz zgodnie ze wszystkimi instrukcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *